فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

مشکلات گرده افشانی

فرستنده admin در تاريخ 2009/12/25 7:12:37 (5889 بار خوانده شده)
مشکلات گرده افشانی
توصیف

موارد گیج کننده زیادی در باره گرده افشانی بسیار ی از گیاهان زراعی وجود دارد.اول از همه , دانستن چگونگی گرده افشانی در گیاهان زراعی مختلف مهم می باشد. گرده افشانی ذرت شیرین توسط باد انجام می شود , که ریزش گرده از تاسل ( گل نر ) بر روی سیلک ( اندام گل ماده ) گیاه می باشد. گوجه فرنگی ها , فلفل ها, بادمجان , لوبیا ها , و نخود فرنگی ها تقریبا " به طور کامل خود گشن هستند.

گل های این گیاهان طوری ارایش یافته اند که گل ها توسط فرایند طبیعی رشد با ریزش گرده از اندام نر بر روی اندام ماده گرده افشانی می کنند. در گیاهان صیفی مانند کدو ها , خیار ها , طالبی ها و هندوانه ها گرده افشانی توسط زنبور انجام می گیرد. در این گیاهان همه گل های ماده و نر جدا از هم تولید می کنند,و به زنبور ها برای انتقال گرده از یگ گل به گل دیگر نیاز دارند. زنبور ها فقط در روز های روشن و آفتابی فعالیت می کنندو سمپاشی ها حشره کش ها در زمان فعالیت زنبور ها ( از طلوع افتاب تا نیمه بعد از ظهر ) به آسانی آنها را ازبین می برند.اگر زنبور ها قادر به انتقال گرده این گل ها نشوند , ممکن است میوه تشکیل شود اما میوه چروکیده شده و دچار ریزش می شود.
وقتی بوته های گیاهان خانواده خیار مانند هندوانه , خربزه , طالبی , کدو و خیار با هم در یک باغچه کاشته شوندگرده افشانی بین آنها با وجود انتقال گرده موجب تشکیل میوه نمی شود . چون هریک از این گیاهان تعداد کروموزوم متفاوتی دارند و بدان معناست که بین آنها تلاقی صورت نمی گیرد. خیار های فقط می توانند با سایر خیار ها تلاقی نمایند و غیره .گرده افشانی بین بوته های یک نوع گیاه زراعی خانواده خیار توسط حشرات صورت می گیرد.
سوالی که بیشتر مطرح می شود ان است که چرا گل ها بعد از شکوفایی می افتند ؟ در گیاهان خودگشن , مشکلی با زنبور ها ندارند.بسیاری از گیاهان تعداد گل بیشتر از توان گیاه در تشکیل میوه تولید می کنند. به عنوان مثال ,گوجه فرنگی ممکن است تعداد 15 تا 20 گل به صورت خوشه ای تولید نماید اما فقط 5 تا 6 تای آنها را می تواند تبدیل به میوه نماید.عقیم نمودن بقیه یا انداختن بقیه گل ها عمل خوبی است که آنها ا نجام می دهند , در غیر این صورت گوجه فرنگی های ریز تشکیل می شود و بوته دچار خوبیدگی یا شکستگی می گردد. رشد بیش از حد اندام رویشی اغلب به تشکیل ضعیف گل همراه می باشد.هر عملی سبب تشدید رشد رویشی بیش از حد گرددموجب کاهش تشکیل گل می شود. متداول ترین علت آن کود دهی بیش از حد , بخصوص کود ازته می باشد . در مناطقی که کود حیوانی به مقدار خیلی زیاد مصرف می شود و یا کود ازته به مقدار زیاد داده می شود, معمولا: کاهش تشکیل گل و یا عدم تشکیل گل و عقیم شدن گل ها وجود دارد.
توصیه ها :
ذرت شیرین : بلال ها ممکن است تعدادی از دانه ها ی خود را از دست بدهند اگر بوته ها در این مرحله در دوره خشک و گرم قرار گیرند.در این دوره آبیاری به ذرت دربه حداکثر رساندن گرده افشانی کمک می کند.
گوجه فرنگی : برای تشکیل میوه در گوجه فرنگی , بوته ها باید دما های 12 درجه سانتی گراد یا بالا تررا به طور ثابت حداقل قسمتی از شب دریافت کنند.در صورت بالا بودن دما بیش از 23 درجه سانتی گراد در شب میوه تشکیل نمی شود. گرما موجب ریزش گل می شود.
گیاهان خانواده کدوئیان : برای اطمینان از تشکیل میوه ,در مزرعه کندو های زنبور عسل قرار دهید. از حشره کش ها در زمان گلدهی و در زمان فعالیت زنبور ها استفاده نشود .
منبع مورد استفاده

References: 1. Kansas State University Horticulture '98 Newsletter, No. 28, July 15, 1998 Last Update: 3/28/2003

ترجمه از : ارازقلی قرنجیک
کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز