فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

نیاز گیاهان به روی جهت تولید گل

فرستنده admin در تاريخ 2010/5/19 17:39:10 (2705 بار خوانده شده)
نیاز گیاهان به روی جهت تولید گل

روی برای نمو طبیعی برگ , طویل شدن ساقه , نمو دانه گرده , و تشکیل گل و میوه ضروری است . میزان کافی روی در بافت گیاه به مقاوم شدن جوانه ها در برابر سرما و حفظ جوانه ها از آسیب زمستان کمک می کند.کاربرد این ریز مغذی بسیار موثر عمل می کند و قتی در ست قبل از یا در طی دوره رشد فعال معمولا" از بهار تا اوایل تابستان مصرف گردد.


عنصر روی در داخل گیاه تحرک کمی دارد. به همین دلیل انتقال روی به بافت جوانتر کاهش می یابد و قتی در گیاهان کمبود روی بوجود آید.علائم کمبود روی شامل کاهش طول ساقه , کاهش تعداد جوانه , تولید مجدد برگ های انتهایی, ایجاد برگ های کوچک بد شکل و اغلب حالت کلروز می باشد. مصرف روی دو هفته قبل از گلدهی اثر بسیار خوبی روی گلدهی و تشکیل میوه دارد.
بنابراین گیاهان برای تولید گل به این عنصر نیاز دارندو اگر تولید گل در گیاهان زینتی مورد نظر باشد باید نیاز گیاه را با توجه به محیط رویش و شرایط محیط برآورد نمود تا این عنصر موجب مسمومیت در گیاه نشود.

کود کامل روی (رایان ) ترکیبی ویژه جهت معالجه کمبود روی در گیاهان می باشد که در خاک از طریق سیستم آبیاری و به صورت برگ پاشی استفاده می گردد.از این کود روی می توان به نسبت یک تا دو در هزار یعنی 10 تا 20 میلی لیتر در 10 لیتر آب به صورت برگپاشی مصرف نمود. در ضمن این کود را می توانید از نمایندگی های شرکت شیمیایی گل سم گرگان تهیه نمائید.
کود روی به نام تکنوکل آمینو دارای 8 درصد روی و اسید آمینه نیز با نسبت فوق جهت تامین نیاز روی گیاهان کاربرد دارد. . در ضمن این کود را می توانید از نمایندگی های شرکت شیمیایی گل سم گرگان تهیه نمائید.

جلبک ها در محیط رویش به اندازه کافی به روی نیاز دارند اما به مقدار زیاد این عنصر حساس هستند و به خصوص با عنصر مس در محیط رویش قرار گیرد موجب مسمومیت در جلبک ها می شود.
ارازقلی قرنجیک کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز