فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

رفع مشکلات گیاه زراعی توتون

فرستنده admin در تاريخ 2010/7/5 16:22:13 (2532 بار خوانده شده)
رفع مشکلات گیاه زراعی توتون
توتون گیاه زراعی با ارزشی است ,از این رو هر مشکل داشته باشد باید به طور سریع شناسایی نمود وراه حل آن تعیین گردد.شناسایی دقیق مشکلات توتون شامل حداقل پنج مرحله می باشد.
1- انجام ارزیابی دقیق مزرعه
2- تعیین الگو علائم گیاه در مزرعه
3- توصیف علائم آسیب وارده به گیاه
4- یادداشت مرحله رشد گیاه زراعی
5- کسب اطلاعات در مورد سابقه مزرعه


دانستن زمان ظهور مشکل , چگونگی گسترش سریع علائم مهم است , آیا علائم شدید تر می شوند , و آیا علائم ظاهر شده به بوته های دیگر انتقال می یابند.به طور کلی , بیماری ها در قسمت های کوچک از مزرعه شروع می شوند و به برگها , بوته ها , یا مناطق دیگر با گذشت زمان انتشار می یابند.بسیاری از مشکلات مربوط به حشرات در تمام سطح مزرعه در یک دوره کوتاه ظاهر می شوند.سایر مشکلات ممکن است از لکه های موضعی انتشار یابند.در هر دو حالت , مشکل یا خسارت ممکن است با رشد یا تکثیر حشره افزایش یابد.بسیاری از اسیب های مواد شیمیایی تقریبا " یک دفعه ظاهر می شوند.اگر علامتی تقریبا " در طول شب ظاهر گرددو در قسمت بزرگی از سطح مزرعه مشاهده شود , تقریبا" همیشه مربوطه به ماده شیمیایی می باشد.
ارزیابی دقیق
بزرگترین اشتباهی راکه هرکس می تواند بکند وارد شدن به مزرعه با عقیده و تصور قبلی در مورد مشکل مزرعه می باشد.ورود به مزرعه با ذهن باز مهم است و بگذارید گیاه زراعی علت مشکل را نشان دهد.
درک این واقعیت نیز مهم است که جواب همیشه با یک بار بازدید از مزرعه بدست نمی آید.معمولا" بازدید همه مشکلات را به جز یک یا دو مشکل احتمالی را حذف می کند.تجزیه خاک و گیاه همراه با همکاری چند متخصص ممکن است برای تعیین علت واقعی مشکل لازم باشد.
الگو ها در مزرعه
اولین گام در تشخیص مشکل توتون تعیین الگوی علائم در مزرعه می باشد.از الگو های مزرعه می توان برای محدود کردن وسعت مشکل بلقوه با حذف برخی احتمالات و نشانگر سایر موارد استفاده نمود.به عنوان مثال , تراکم های نامنظم معمولا" در اثر خسارت حشرات , نماتد ها , یا بیماری های خاکزی بوجود می ایند.فقدان الگو درست همانند الگومشخص مهم می باشد. به عنوان مثال , خسارت سرمازدگی به برگها معمولا" 7تا10 روز بعد از وقوع دماهای سرد دیده می شود و به صورت تصادفی در سطح مزرعه گسترش می یابد.این خسارت , که اغلب بین رگبرگ های جانبی برگ های توتون دیده می شود , می توان با خسارت علفکش آترازین اشتباه نمود.بهر حال ,علائم شبیه به خسارت های مواد شیمیایی معمولا" به صورت الگو های منظم بوجود می ایند که می تواند مربوط به باقی مانده علفکش ها در خاک , سمپاشی مستقیم یا باد بردگی باشد. رگه های مرده یا رویش کند بوته ها به طرف پائین ردیف ممکن است دلالت بر خسارت نمک های کود شیمیایی در اثر مصرف نواری درردیف کشت قبل از نشا کاری ,داشته باشد.خسارت نمک های کود شیمیایی ممکن است در زمان پخش سرتاسری کود در سطح مزرعه قبل از نشاکاری بوجود بوجود آید , که در این حالت خسارت به صورت لکه های نامنظم ظاهر می شوند. گاهی کمبود های عناصر غذایی ممکن است به صورت متناوب درردیف ها ظاهر شوند , که دلالت بر درست کار نکردن دستگاه کود دهی دارد , یا در مناطق مختلف مزرعه , که می تواند به تغییر پذیری خاک مربوط باشد.مشاهده بوته های کوتاه در ردیف های متناوب ممکن است نشان دهنده سمپاشی همپوشانی باشد. اگر بوته ها در اثر باد بردگی سمپاشی آ سیب بینند , شدت علائم برگی با دور شدن از منبع باد بردگی کاهش می یابد.
علائم در گیاه
علائم مشاهده شده در بوته های توتون و الگوی خسارت در مزرعه نشانه های مهم مورد استفاده در تعیین علت رشد ضعیف می باشند.اغلب علائم اندام هوایی به مشکلات ریشه مربوط می شوند.به عنوان مثال , پژمردگی و مرگ برگ ها , معمولا" از نوک برگها شروع و به پایه آنها امتداد می یابند , علائم مشکلات ریشه هستند.برای بررسی مشکلات ریشه به جای کشیدن بوته از زمین, بوته ها را با کندن و در آوردن از خاک این کار را انجام دهید .بسیاری از ریشه ها , بخصوص ریشه های بیماری یا آسیب دیده , ممکن است هنگام کشیدن از زمین در خاک باقی بمانند.ریشه های مریض قهوه ای تیره یا سیاه هستند , ریشه های سالم سفید می باشند.ریشه های آسیب دیده در اثر نمک های کود شیمیایی رنگی شبیه به ریشه های مریض دارند.نماتد های گره ریشه موجب تشکیل تورم ویژه , که به اسانی قابل تشخیص می باشد , روی اندام ریشه ها می شوند.سیستم آوندی را باید مورد بررسی قرار داد.این عمل با برش طولی ساقه با چاقو انجام می شود.بافت سالم سفید می باشد , در حالیکه بافت بیمار تیره رنگ یا سیاه است.بوته را به طور کامل از نظر حضور حشرات یا کپک مورد بررسی قرار داد.برگ ها باید مورد بررسی دقیق قرار داده شوند. پژمردگی علامت بیماری هایی , نظیر پوسیدگی سیاه ساقه وریشه , که هر دو به سیستم آوندی وریشه ها حمله می کنند.مغز ساقه در هنگام برش طولی ممکن است ظاهر سیاه داشته باشد اگر گیاه آلوده به شانکر سیاه باشد.اگر منطقه اوندی درست زیر پوست سیاه باشد , این علامت ممکن است علامت پژمردگی باشد. بیرون ساقه نزدیک به خط خاک را باید مورد بررسی قرار داد . برخی از موجودات ممکن است برش حلقه در ساقه گیاهچه ها ایجاد کنند . کرم های مفتولی و سایر حشرات خاک زی ممکن است ساقه را درست در زیر خط خاک مورد حمله قرا دهند. گاهی پایه گیاهان جوان ممکن است در حین در آوردن از خاک و نشا کردن دچار آسیب شوند, این علائم شبیه به علائم بیماری های خاکی می باشد.
سوراخ ها روی برگ ها ممکن است ناشی از جویده شدن توسط حشرات و یا خسارت باد یا سوختگی ماده شیمیایی باشد.بررسی دقیق نشان می دهد که سوراخ های ایجاد شده در اثر تگرک در واقع به شکل پاره شدن هستند. برگ های آسیب دیده در اثر مواد شیمیایی لکه های بافت مرده , به شکل ها پیچ خورده ,فنجانی شده ممکن است ظاهر گردد. به طور کلی , سوختگی مواد شیمیایی و بیماری های برگی آلودگی ویژه خسارت در مزرعه را بوجود می آورند.بسیاری از بیماری های برگی معمولا" ابتدا به صورت لکه های زرد ظاهر می شود و با پیشروی نقاط مرده در داخل برگ بوجود می اید.
ترجمه از : ارازقلی قرنجیک
کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز