فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

درختان میوه پاکوتاه

فرستنده admin در تاريخ 2011/3/3 18:11:49 (8644 بار خوانده شده)
درختان میوه پاکوتاه
معمولا" درختان میوه پا کوتاه به طور کلی حدود 30 تا 40 درصد کوچکتر از درختان میوه استاندارد هستند. درختان پا کوتاه سیب , گلابی و هلو سازگاری بسیار خوب برای رویش در باغات دارای فضای محدود برای کاشت درختان می باشند. بهر حال درختان پا کوتاه به آسانی رشد نمی کنند و به طور کلی مشکلات آنها نسبت به درختان میوه استاندارد بیشتر است.


مزایای درخت پاکوتاه
دراستفاده از درختان میوه پا کوتاه نسبت به درختان دارای اندازه استاندارد چند مزیت وجود دارد. درختان پا کوتاه در سنین پائین شروع به میوه دهی می کنند. این نوع درختان را می توان به اسانی سمپاشی و هرس نمود.میوه درختان را می توان بدون استفاده از نردبان برداشت نمود. میوه پر رنگ تر می شود و اندازه میوه بزرگتر از اندازه متوسط رقم می باشد. گرده افشانی ممکن است با کاشت چند رقم در فضای محدود تنظیم گردد.
معایب درختان پا کوتاه
درختان میوه پا کوتاه سیستم ریشه گسترده عمقی در مقایسه با درختان استاندارد ندارند و بدان معناست که این گونه درختان در اثر وزش باد های تند از ریشه کنده شده و از خاک بیرون می ایند. همچنین , درختان پا کوتاه به مشکلات بوجود آمده دراثر شرایط ضعیف خاک حساس تر می شوند . این مشکلات به صورت پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها خود را نشان می دهند.
ارقام پا کوتاه هلو وجود دارد , اما این ارقام از نظر ژنتیکی پاکوتاه هستند که به پایه های ریشه ای خاصی نیاز ندارند. میوه درختان هلو پا کوتاه معمولا" برابر با میوه درختان ارقام استاندارد هستند و می توان آنها را در گلدان هم کاشت.
منبع مورد استفاده
Georgia Extension Tele-Tips.Dwarf Fruit Trees.Dwarf peaches are equal in size to standard peaches.
ترجمه از : ارازقلی قرنجیک
کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتاتصفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز