فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

کاربرد جنیوس یا واندر در درختان مرکبات

فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۸/۱۴ ۱۶:۰۴:۱۲ (1540 بار خوانده شده)
کاربرد جنیوس یا واندر در درختان مرکبات
این ترکیبات حاوی فسفیت پتاسیم به نسبت 20-30-0 می باشند . فسفیت پتاسیم کاربرد برگی و خاکی دارد و از طریق برگ ، ریشه و حتی پوست تنه درختان قابل جذب بوده و در داخل گیاه حرکت رو به بالا و روبه پائین دارد.


کاربرد جنیوس یا واندر موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری های قارچی و تنش های محیطی مانند خشکی و سرما می گردد.
این ترکیبات موجب افزایش جذب عناصر کاتیونی مانند پتاسیم ، کلسیم ، منیزیوم ،آهن ، مس ، منگنز وروی موجود در محلول غذایی می شود. این ترکیبات، آسید های آمینه را به طور سریع در داخل گیاه به پروتئین تبدیل می کنند.
بنابراین این ترکیبات را می توان به خوبی با تکامین مکس ، تکامین فولیر، تکامین آلگا ،تکامین رایز،تکامین فلوور، تکامین بریکس مخلوط نمود و در هنگام اختلاط از دوز های پائین توصیه شده استفاده گردد تا محلول غذایی غلیظ ایجاد نگردد.
جنیوس یا واندر موجب تحریک تولید مواد دفاعی در داخل گیاه می شوند و همچنین ساقه و سیستم ریشه گیاه را مستحکم می سازند. ریشه دهی وگلدهی و میوه دهی درختان مرکبات و سایر گیاهان افزایش می یابد.
این ترکیبات با سموم قارچکش مسی ، گوگردی ، و کود های دارای سولفات و کلسیم زیاد ، سموم امولسیونی ، روغن های معدنی ، به طور کلی محلول های قلیایی و عوامل خیس کننده و علفکش ها نباید مخلوط شوند و فاصله محلول پاشی این ترکیبات با مواد فوق باید بیش از یک هفته باشد.
بسته به شرایط آب و هوایی به خصوص دما ، کیفیت آب ممکن است اختلاط این ترکیبات با برخی سموم و کود های آلی و معدنی دیگرممکن است رسوب تشکیل دهد که امکان گیاه سوزی نیز بیشتر می شود ؛ برای اطمینان یک ازمایش کوتاه مدت برای بررسی گیاه سوزی آن انجام شود.
در فصول بهار و پائیز پایه ، تنه و سایه انداز درختان با غلظت زیاد محلول پاشی می شود تا با جذب از طریق ریشه و پوست تنه درخت موجب افزایش مقاومت درخت در برابر بیماری های قارچی به خصوص فیتوفترا گردد.
برای افزایش گلدهی و تشکیل میوه بیشتر و مقاوم سازی درختان مرکبات در برابر تنش های محیطی، محلول پاشی این ترکیبات قبل از شروع گلدهی انجام می شود و نوبت بعدی به فاصله 40یا 60 روز تکرار می گردد و در طول سال 3 تا 4 نوبت محلول پاشی درختان با این ترکیبات به عمل می آید.
برای تهیه کود های فوق به نمایندگی های شرکت گل سم گرگان و شرکت رها اندیش کاوان مراجعه نمائید.
ترجمه از : ارازقلی قرنجیک
کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز