فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

ایا کود مرغی برای زمین کشاورزی مفید است؟مثلا گندم یا شالی

فرستنده admin در تاريخ 2014/12/9 8:09:09 (7204 بار خوانده شده)
ایا کود مرغی برای زمین کشاورزی مفید است؟مثلا گندم یا شالی

کود مرغی نسبت به سایر کود های دامی از نظر عناصر غذایی غنی تر می باشد . از کود مرغی می توان به عنوان جایگزین کود های شیمیایی یا مکمل انها استفاده نمود.


از کود مرغی تازه و کمپوست نشده در باغات و زراعت استفاده نمی شود چون امکان ایجاد سوختگی در ریشه ها و اندام گیاه در اثر تولید گاز آمونیاک و گرمای زیاد وجود دارد .
کود مرغی اصلاح و غنی شده تولید شرکت گل سم و شرکت کودپوش صحرا با فرمولاسیون های مختلف به نام های ارگومیکس ، ارگانیک و منیور کینگ بیش از 70٪ ماده آلی و تمام عناصر غذایی مورد نیاز گیاه از جمله عناصر اصلی ازت ، فسفر و پتاسم و ریز مغذی ها را دارند.
این کود های مرغی اصلاح و غنی شده حاصل فرایند کمپوست گرم می باشند که بدون بذر علف هرز بوده و عاری از آفات و عوامل بیماری زا برای انسان و گیاهان هستند.
کود های مرغی اصلاح شده فوق به شکل پلت و دانه ای بوده که به آسانی می توان در سطح مزرعه مصرف نمود. این کود هابه طور سریع در خاک تجزیه می شوند و در مدت زمان کوتاه اثرات مفید خود را روی گیاهان زارعی نشان می دهند.
کود های مرغی اصلاح و غنی شده فوق موجب بهبود شرایط خاک برای فعالیت ریشه گیاهان زراعی گندم و شالی می شود. با ذخیره رطوبت بیشتر در خاک در اثر مصرف این نوع کود ها ، تنش خشکی و گرما در زراعت دیم کاهش می یابد و دفعات ابیاری در زراعت های آبی نیز کمتر می شود.
این کود ها با بهبود وضعیت بیولوژیکی خاک موجب کاهش بیماری های ریشه گندم و شالی می شوند. عناصر غذایی موجود در این کود های در طول فصل رویش در اختیار ریشه گیاهان زراعی قرار می گیرند و در نتیجه گیاهان زراعی در مراحل بحرانی رشد دچار کمبود عناصر غذایی نمی شوند.
این کود های با اصلاح خواص فیزیکی , شیمیایی و بیولوژیکی خاک زراعت های گندم و شالی را در برابر تنش های محیطی مانند سرما ، خشکی ، شوری ، گرما و... مقاوم تر می سازند.
با توجه به ازمون خاک می توان از کود های مرغی اصلاح شده فوق به مقدار 300 تا 500 کیلو گرم در هکتار در زمان های قبل از کاشت ، در حین کاشت و بعداز سبز شدن به صورت سرک در زراعت های گندم و شالی مصرف نمود.
ارازقلی قرنجیک
کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز