فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

برنامه کود دهی به بوته های توت فرنگی

فرستنده admin در تاريخ 2015/2/16 17:43:03 (15326 بار خوانده شده)

برنامه کود دهی به بوته های توت فرنگی

تغذیه مطلوب بوته های توت فرنگی اهمیت اساسی در روند رشد و نمو ، عملکرد و کیفیت میوه دارد. برنامه ریزی برای کود دهی توت فرنگی تا حد زیادی تعیین کننده سلامت ، قدرت رویش و عملکرد بوته های توت فرنگی می باشد. برنامه ریزی برای تغذیه زراعت توت فرنگی بیشتر تحت تاثیر بافت خاک ، pH  و مقدار ماده آلی خاک است . اولین قدم مهم برای تغذیه مطلوب بوته های توت فرنگی انجام ازمون خاک می باشد.

از سه طریق کود دهی برای زراعت توت فرنگی انجام می شود . ابتدا از طریق اختلاط با خاک قبل از کاشت ، دوم از طریق اب آبیاری و سوم از طریق محلول پاشی برگی می باشد.

در شرایط پس از کاشت توت فرنگی به روش خاکپوش پلاستیکی و قبل از شروع رشد جدید از طریق آب ابیاری به خصوص آبیاری قطره ای ، برای بهبود ساختمان خاک و فعالیت میکروبی مفید ، همچنین برای توسعه ریشه درخاک و افزایش قابلیت جذب عناصر غذایی ، کود الی اگری هیومیک به مقدار 5 تا 10 لیتر در هکتار و بار دوم به همین مقدار در زمان تشکیل میوه توت فرنگی مصرف می شود.

برای افزایش ظرفیت گلدهی بوته های توت فرنگی وطولانی نمودن دوره گلدهی آن ، تکامین فلوور به مقدار دو تا سه در هزار در زمان شروع گلدهی محلول پاشی می شود و این کود الی قابل مصرف از طریق آبیاری قطره ای و بارانی نیز می باشد.

در مرحله شروع تشکیل میوه ، برای افزایش کیفیت ، رنگ و طعم میوه و همچنین برای تحریک رشد میوه و افزایش اندازه میوه ، محلول پاشی تکامین بریکس به مقدار دو تا سه در هزار، حداقل در دو نوبت به فاصله 10 الی 15 روز انجام می شود.

برای افزایش طول نگهداری میوه توت فرنگی و کیفیت میوه و کاهش شدت پوسیدگی میوه ،محلول پاشی تکنو آمینو کلسیم یا کلسان به مقدار دو تا سه در هزار بسته به نیاز بوته ها در چند نوبت انجام می شود.

کود های فوق را می توانید از نمایندگی ها شرکت رها اندیش کاوان  و شرکت گل سم گرگان تهیه نمائید.

ارازقلی قرنجیک

کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز