فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

کاربرد اسید هیومیک در باغات مرکبات

فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۱۲/۲۷ ۱۵:۴۴:۳۸ (2698 بار خوانده شده)

کاربرد اسید هیومیک در باغات مرکبات

اسید هیومیک به طور مستقیم برای ریشه گیاهان عناصر غذایی فراهم نمی کند و از این نظر به عنوان کود شناخته نمی شود اما محیط مناسب برای افزایش قابلیت جذب عناصر غذایی و فعالیت ریشه گیاهان فراهم می کند. اسید هیومیک بیشتر کاربرد خاکی دارد و کمتر از طریق برگ مصرف می شود. اسید هیومیک مزایای زیاد در اصلاح خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی خاک دارد.

کود الی شرکت رها اندیش کاوان به نام اگری هیومیک با داشتن 14 درصد اسید هیومیک ، یک درصد اسید فولیک ، 6درصد پتاسیم و 70درصد ماده الی در کاربرد خاکی موجب بهبود ساختمان خاک ، توسعه ریشه ، افزایش ظرفیت نگهدارندگی عناصر غذایی و اب توسط خاک شده ، عناصر تثبیت شده به خصوص فسفر و آهن را در خاک های قلیایی و آهکی قابل جذب برای ریشه درختان مرکبات می نماید.

این کود الی به مقدار 7 تا 15 لیتر در هکتار از طریق اب ابیاری یا به صورت خیس کردن خاک محیط ریشه مصرف می شود. زمان مصرف آن از اوایل بهار شده و هر دو ماه مصرف آن تکرار می شود.

اگری هیومیک در جذب توسط ریشه درختان مرکبات موجب تقسیم بهتر سلول های ریشه شده و در نتیجه توسعه ریشه در خاک گسترش می یابد.

کاربرد اگری هیومیک در خاک های رسی و بافت سنگین موجب کاهش فشردگی خاک شده و در نتیجه توسعه ریشه درختان مرکبات در خاک و رسیدن هوا و آب به ریشه ها افزایش می یابد. در خاک های سبک و شنی موجب افزایش توان خاک در نگهداری آب و عناصر غذایی می گردد.

اگری هیومیک ضمن آزاد سازی عناصر غذایی تثبیت شده در خاک، موجب افزایش راندمان و کارایی کود شیمیایی شده و در نتیجه مقدار مصرف کود های شیمیایی را کاهش می دهد.

با اصلاح خاک محیط ریشه درختان مرکبات ، طول عمر باردهی درختان مرکبات نیز افزایش می یابد.

اسید هیومیک در کاربرد برگی با برخی کود های دارای کلسیم و بسیار اسیدی سازگار نمی باشد و در اختلاط کامل آن با آب  از بهمزن استفاده شود. در کاربرد برگی اسید هیومیک در شرایط غلظت زیاد و در اختلاط با برخی افتکش ها ممکن است گیاهسوزی به بوجود اید و لازم است ازمایش اولیه در مورد گیاهسوزی آن انجام شود.

ترجمه از : ارازقلی قرنجیک

کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز