فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

کدامیک ازترکیبات کودآهن EDDHAوEDDHSAبرای مرکبات بهتراست؟

فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ ۱۶:۱۹:۳۲ (1439 بار خوانده شده)

کدامیک ازترکیبات کودآهن EDDHAوEDDHSAبرای مرکبات بهتراست؟

زردی و کلروز برگ های جوان درختان مرکبات در اثر کمبود آهن بوجود می آید و کمبود اهن در اثر بالا بودن pH خاک ، مقدار زیاد بی کربنات و تنش های غیر زنده ایجاد می گردد. آهن در خاک های قلیایی و آهکی به شکل غیر قابل جذب توسط ریشه گیاه تبدیل می شود و برای جلوگیری از رسوب آهن در محلول خاک از روش کلاته سازی برای طولانی تر کردن قابلیت جذب اهن در خاک استفاده می شود.

آهن کلاته شده به شکلEDDHA در دامنه pH خاک بین 3 تا 10 به مدت طولانی به صورت قابل جذب توسط گیاه در خاک باقی می ماند. عامل کلاته سازی EDDHSA در دامنه pH وسیع تر خاک نسبت به کلاته EDDHA قابلیت جذب خود را نگه می دارد.

کود آهن تکنو کل آمینو دارای 7درصد آهن EDDHSA به همراه اسید امینه ، پتاسیم و ماده آلی می باشد و در کاربرد برگی برای رفع سریع کمبود آهن درختان مرکبات  به مقدار دو تا سه در هزار محلول پاشی می شود.

تکنوکل آهن دارای 6درصد اهن به شکل EDDHSA و کاربرد خاکی دارد و به مقدار 30 تا 50 گرم برای هر درخت مرکبات در شرایط کمبود خفیف اهن و در شرایط کمبود شدید اهن به مقدار 60 تا 150 گرم برای هر درخت مصرف می شود.

کود آهن ایرون کینگ به شکل کلاته EDDHA دارای 6درصد آهن ، فقط کاربرد خاکی دارد و به مقدار حداقل 30 و حداکثر 80 گرم برای هر درخت مرکبات بسته به شدت کمبود آهن مصرف می شود.

کود های آهن به نام های مجیک ،مارشال و آیرون گلد به شکل کلاته EDDHA به مقدار 6 درصد اهن دارند و مناسب برای مصرف در خاک های قلیایی و اهکی می باشند.

کود آهن سلطان باداشتن 11درصد آهن به شکل کلاته DTPA به صورت محلول پاشی برای رفع سریع کمبود اهن مصرف می شود و در ضمن آهن به شکل کلاته DTPA پایداری بیشتر در اب های سخت دارد.

کود های اهن فوق را می توا نید از نمانیدگی های شرکت گل سم گرگان و شرکت رها اندیش کاوان تهیه نمائید.

ترجمه از : ارازقلی قرنجیک

کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز