فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

بهترين سم براي شته سياه مركبات چيست؟

فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۴/۱/۱۲ ۱۴:۴۶:۳۷ (6858 بار خوانده شده)

بهترين سم براي شته سياه مركبات چيست؟

شته سیاه مرکبات با نام علمی  Toxoptera aurantii  شیره گیاهی درختان مرکبات را می مکند و با تغذیه از شیره اندام  برگ و جوانه گل  موجب ضعیف شدن درخت می شود. شته سیاه مرکبات با تغذیه از شیره گیاهی می تواند موجب انتقال بیماری ویروس ترستزا از درختان آلوده  به درختان سالم مرکبات گردد.

مواد قندی و شیره حاصل از تغذیه شته ها روی برگ ها محیط مناسب برای فعالیت قارچ فوماژین ایجاد می کند و در نتیجه موجب سیاه شدن سطح برگ های شده که با کم شده ظرفیت فتوسنتزی برگ ها سبب کاهش کیفیت میوه ها می شود.

طول چرخه زندگی یک نسل شته سیاه مرکبات در دمای 10 درجه سانتی گراد 51 روز و در دمای 32 درجه سانتی گراد 8 روز است و در شرایط محیطی مناسب می تواند در مدت زمان کوتاه جمعیت زیادی تولید نماید.

شته ها دشمنان طبیعی زیادی مانند کفشدوزک ها و بالتوری ها دارند که موجب کاهش جمعیت شته ها روی درخت می گردد.

سمپاشی مکرر حشره کش ها موجب کاهش جمعیت حشرات مفید می گردد و در ضمن استفاده از یک نوع سم یا سموم مشابه نیز سبب مقاوم شدن شته ها در برابر سموم می شود.

حشره کش های موسپیلان ، ایمیدا کلوپراید ، افوریا و تپکی از شته کش های موثر در کنترل شته سیاه مرکبات می باشد.

افزایش غلظت ازت و کاهش غلظت پتاسیم در برگ ها موجب تغذیه بهتر و رشد سریع جمعیت شته های می گردد و در هنگام سمپاسی با حشره کش های فوق ،  همراه با آنها مصرف کود های یونی کا40 یا تکنو آمینو پتاسیم نیز در کاهش جمعیت شته ها موثر است .

سموم حشره کش و کود های فوق را می توانید از نمایندگی ها شرکت گل سم گرگان یا شرکت رها اندیش کاوان تهیه نمائید.

ترجمه از : ارازقلی قرنجیک

کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات

 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز