فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی

زرد یا کلروزه شدن برگ های جوان درختان شلیل و هلو

فرستنده admin در تاريخ 2016/9/9 10:55:16 (10967 بار خوانده شده)

زرد یا کلروزه شدن برگ های  جوان درختان شلیل و هلو

درختان هلو و شلیل به کمبود اهن حساس هستند و علائم کمبود آهن را به شکل  ابتدا، با کم رنگ شدن بافت بین رگبرگ ها شروع شده و با تشدید کمبود آهن رگبرگ ها سبز هستند؛ امابافت بین رگبرگها زرد می شود . در حالت شدید تمام سطح برگ های جوان زرد شده و در نهایت کناره برگ سوخته و به رنگ قهوه ای در می اید و برگ می ریزد و  زردی به تدریج به برگ های پیر نیز سرایت می کند. وقتی بیشتر برگ درختان هلو و شلیل زرد شود و حتی سبب خشک شدن سرشاخه ها گردد ، محصول و باردهی درختان کاهش می یابد و میوه های تولید شده کوچک و کیفیت خوبی ندارند. در بیشتر خاک ها به مقدار زیاد آهن وجود دارد اما اهن قابل حل و قابل جذب برای گیاه بسته به شرایط خاک  خیلی کم می باشد. قابلیت حل آهن در خاک های اسیدی خیلی بیشتر از خاک های آهکی و قلیایی است.

برای درختان هلو وشلیل، کمبود اهن بیشتر در خاک های اهکی ، قلیایی و شوری دیده می شود زیرا این مواد از ورود و جذب اهن توسط ریشه ها ممانعت می کنند. ابیاری با اب دارای بی کربنات نیز در خاک مانع جذب آهن توسط گیاه می شود. در خاک بافت سنگین و با زهکش ضعیف و کاهش نفوذ هوا به داخل خاک نیز سبب کمبود آهن در گیاهان می شود.

برای رفع مشکل کمبود آهن در درختان هلو و شلیل می توان از چهار روش ذیل استفاده نمود.

روش اول: کم کردن pH خاک : آهن در محدود pH بین 6 و 7 به خوبی توسط ریشه درختان جذب می شود و برای کاهش pH خاک، کود سوپر گوگرد طلایی شرکت کود پوش  به علت داشتن مواد الی و بسته باکتری تیو باسیلیوس و گوگرد معدنی به کاهش pH خاک  در مدت زمان کوتاه کمک می کند.

روش دوم: استفاده از کود های اهن که در شرایط بسیار قلیایی و آهکی خاک قابلیت جذب خود ار حفظ کنند و ریشه قادر به جذب آنها باشد. کود اهن ایرون کینگ ،تکنوکل آهن ، الیگوپلاتینا ،آیرون گلد ،مجیک،ژئو گلد ،مارشال که به شکل EDDHA فرمول شده اند؛ کاملا" قابل حل در اب هستند و با جذب سریع، تاثیر فوری در رفع کمبود آهن دارند.

روش سوم: محلول پاشی کود اهن روی برگ درختان برای رفع سریع کمبود آهن . در این روش در مدت زمان کوتاه کمبود اهن برطرف می گردد اما با شروع رشد جدید کمبود اهن دوباره در برگ های جوان ظاهر می گردد. کود های اهن تکنوکل آمینو آهن ، سلطان برای محلول پاشی هنگام غروب توصیه می شود.

روش چهارم:  برای تزریق کود اهن در تنه درختان  از کود های مخصوص استفاده می شود.

کود آهن سولفات آهن شرکت یوروسالیدز هلند که قابلیت محلول پاشی و مصرف در اب ابیاری دارد. وقتی کود سولفات آهن این شرکت در مخلوط با کود سوپر گوگرد طلایی در خاک مصرف شود؛ ضمن کاهش pH خاک ، قابلیت جذب سولفات اهن نیز بیشتر می گردد.

آهن فرموله شده به شکل EDDHA با اطمینان بیشتر در خاک های آهکی و قلیایی و شور جذب می شود.

آهن فرموله شده به شکل های EDTA و  DTPA در خاک های کمی اسیدی و کمتر قلیایی به خوبی جذب می شوند.  

زمان مصرف کود های آهن در اوایل تا اواخر فصل بهار می باشد .

در روش مصرف کود آهن در خاک , سوراخ های متعدد در اطراف پایه درخت و در قسمت سایه انداز ایجاد نموده وسپس محلول کود اهن به داخل این سوراخ ها تزریق شود.

در ضمن اصلاح خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی خاک با کود های مرغی غنی شده به نام ها منیور کینگ ، اورگانیک ، اورگومیکس  و همچنین کود های الی یوروهیومیک ،اگری ام2،اگری هیومیک ، اگریفول ؛اگریفول آنتی سال ،تکامین رایز ،می توانند شرایط را برای جذب عناصر غذایی مورد نیاز گیاه بهبود بخشند.

کود های فوق را می توانید از نمانیدگی های شرکت رها اندیش کاوان ، شرکت گل سم گرگان  و شرکت کودپوش صحرا تهیه نمائید.  

ترجمه از : ارازقلی قرنجیک

کارشناس ارشد زراعت و حفظ نباتات 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز