فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی
SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

در منزل ما يك درخت پرتقال وجود دارد كه هر ساله ميوه مي دهد. سرماي شديد سه سال پيش باعث شد كه تمامي برگ ها و ميوه هاي آن ريخته و از آن به بعد هيچ ميوه اي نمي دهد.
قابل ذكر است كه اين درخت رشد داشته و هرساله شاخه و برگ هاي جديد مي هد ولي از ميوه خبري نيست. ممنون مي شوم ضمن راهنمايي، علت اين مشكل را اعلام فرمائيد. با تشكر حاجي زاده
درخواست شده توسط کاربر مهمان و پاسخ داده شده توسط Admin در 06-Aug-2010 10:31 (1711 خوانده شده)
رویش مجدد در درخت مرکبات پس از سرما زدگی دو حالت دارد . اگر رویش مجدد از بالای محل پیوند صورت گرفته باشد در آن صورت درخت پس از چند سال بابدست آوردن رشد رویشی مناسب ,به تولید میوه خواهد رسید و همانند قبل از سرما زدگی میوه خواهد داد.
اگر رویش مجدد پس از سرما زدگی از زیر محل پیوند شروع گردد در آن صورت درخت پس از مدتی با بدست آوردن رشد رویشی مناسب میوه خواهد داد که میوه آن مانند میوه قبل از سرما زدگی نخواهد بود. رشد رویشی مجدد ممکن است در اثر آبیاری زیاد و یا ازت چند سال ادامه یابد و درخت دیر تر به مرحله میوه دهی برسد و یا اینکه درخت هنوز به اندازه کافی رشد شاخه و برگ خوبی ندارد و ممکن است تا داشتن رشد رویشی خوب به میوه دهی نرسد.
آبیاری و کود دهی متعادل و مناسب برای سرعت بخشیدن به رویش مجدد و میوه دهی درخت کمک می نماید


بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم