فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی
SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

آیامقاله یامطلبی درمورد زراعت پایدار نخود دارید؟؟
درخواست شده توسط کاربر مهمان و پاسخ داده شده توسط Admin در 24-Oct-2010 17:30 (1289 خوانده شده)
زراعت نخود معمولی

نخود معمولی یک گیاه لگوم فصل خنک است و در میان حبوبات از نظر سطح و تولید در جهان درجه سوم را دارد.آسیا مهمترین قاره محل تولید نخود است که بیش از 90% سطح کل و تولید را دارد.نخود منبع خوب از پروتئین با کیفیت خوب می باشد . حاصلخیزی خاک را با تثبیت همزیستی تثبیت ازت دو باره به حالت اول برمی گرداند. دو نوع نخود به نام های دسی و کابلی وجوددادر.نوع اولی دانه ریز و نوع دومی دانه درشت می باشد.هردو از نظر گیاه شناسی شبیه هم می باشند. محدودیت های اصلی در عملکرد پائین, وجود ارقام دارای پتانسیل عملکرد پائین و حساسیت به بیماری ها به خصوص پژمردگی فوزاریومی و بلایت اسکوخیتا می باشد.بهترین راه برای کنترل بلایت اسکوخیتا استفاده از ارقام مقاوم می باشد.ارقام مقاوم به افزایش و تثبیت تولید و باردهی نخود کمک کردند.استفاده از ارقام مقاوم بهترین و ارزان ترین روش برای به حداقل رساندن خسارت پژمردگی می باشد.مقاومت به پژمردگی فوزاریومی در ژرم پلاسم کابلی محدود است و برخی مجموعه ها با مقاومت بالا شناسایی شده اند.
منبع ذیل در مورد افزایش پایداری تولید نخود از طریق ایجاد ارقام مقاوم به بیماری های می باشد.
با عضویت در سایت می توان اصل مقاله وسایر مقالات را ارسال نمود.
GENOTYPE X ENVIRONMENT INTERACTION FOR SEED YIELD
IN KABULI CHICKPEA (CICER ARIETINUM L.) GENOTYPES
DEVELOPED THROUGH MUTATION BREEDING
BABAR MANZOOR ATTA*, TARIQ MAHMUD SHAH, GHULAM ABBAS
AND MUHAMMAD AHSANUL HAQ
Plant Breeding & Genetics Division, Nuclear Institute for Agriculture and Biology (NIAB), P.O. Box 128, Jhang road, NIAB, Faisalabad, Pakistan.


بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم