فروشگاه اینترنتی فایل های مقالات آموزشی کشاورزی
SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

باسلام
در شهر قم زندگي مي كنيم. يك درخت زيتوني داريم كه هر سال به مقدار زيادي گل مي دهد اما هيچ سالي ميوه نمي دهد. چگونه مي توانيم مشكل را حل كنيم.
شما در سايت مقالاتي درمورد زيتون داريد اما گويا فقط به كاربرانتان ارائه مي دهيد و چون ما كاربر دائمي شما نيستيم نمي توانيم از اين مقالات استفاده كنيم.
ممنون مي شوم پرسش ما را پاسخ دهيد.
باتشكر و احترام
درخواست شده توسط کاربر مهمان و پاسخ داده شده توسط Admin در 07-May-2012 07:04 (1845 خوانده شده)
گل کامل دارای اندام نر و ماده می باشد و موجب تشکیل میوه در درختان زیتون می گردد و دیگری گل ناقض یا گل نر است که دچار ریزش شده و میوه ای از آن تشکیل نمی شود. برخی مواقع در درختان زیتون گل نر یا گل ناقض به تعداد زیاد تولید می شود و در نتیجه تشکیل میوه کاهش می یابد. نسبت تولید گل کامل و گل نر بسته به نوع رقم ، شرایط محیط تغییر می کند. یک درخت بالغ زیتون بیش از 500 هزار گل تولید می کند که 10% تا 15% آنها میوه تشکیل می دهند و ریزش میوه به مدت 6 تا 7 هفته بعد از گلدهی کامل ادامه می یابد تا درخت بسته به توان خود تعدادی میوه را نگه دارد.برخی از عوامل موثر بر تشکیل میوه : رقابت برای مواد غذایی در میان میوه های در حال نمو ، یا در میان میوه ها و سایر نقاط در حال رشد فعال نقش عمده در ریزش گل و میوه دارند. وقتی غلظت ازت در برگ ها کمتر از 1% باشد منجر به تشکیل گل های نر شده و در نتیجه سطح بلقوه تشکیل میوه کاهش می یابد. به طور کلی کمبود ازت موجب کاهش تعداد گل می گردد.کمبود عنصر بور سبب افزایش درصد گل ناقض یا گل نر شده و در نتیجه تشکیل میوه کاهش می یابد. . کمبود عناصر بور و کلسیم موجب کاهش تشکیل میوه و کیفیت میوه می شوند.


بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم